Antalya sahillerinde denizanası yoğunluğuna karşı uyarılar

DHA

Son haftalarda Körfezi’nde sıkça görülen denizanaları, akıntılarla birlikte kıyıya kadar ulaştı. Konyaaltı Sahili’nde sıklıkla karşılaşılan denizanaları, denize girmek isteyenleri zor durumda bıraktı.

Kıyıya yakın bölgelerde yüzenler, aniden karşılarına çıkan denizanaları yüzünden kısa bir süre tedirginlik yaşadı ve ardından ya denizden çıktılar ya da başka alanlarda yüzmeye devam etti.

Yüzenler, denizanalarından uzak durmaya çalıştı

Kaya kenarlarından suya atlayanlar ise denizanalarının bulunduğu alanda yüzmekten kaçındı. Denize girdikten sonra denizanalarını fark edenler ise panikle sudan çıkmaya çalıştı.

Sahilde vakit geçirenler ise dalgaların kıyıya vurduğu alandaki denizanalarını izlemeyi tercih etti. Bazıları denize girmek yerine sahilde güneşlendi.

Amatör balıkçılar da zorlandı

Denizanaları, amatör olta balıkçılarına da zorluk çıkardı. Balıkçıların oltasına ya da ağlara takılan denizanaları, av malzemelerine zarar verdi. Lara bölgesindeki sahillerde işletmeciler, sahildeki denizanasını toplatıp traktör kasasında taşıdı.

Haziran ayına kadar devam edecek

Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, kıyıya yakın sularda sürüler halinde görülen denizanalarının akıntıyla İsrail, Mısır, Lübnan ve Suriye üzerinden İskenderun Körfezi’ne, ardından Antalya Körfezi’nden batıya yolculuk yaptığını belirtti. Bilimsel adı Rhopilema Nomadica olan Kızıldeniz göçmeni denizanasının sürüler halinde yolculuğunun her yıl gerçekleşen bir durum olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Gökoğlu, haziran ayının ilk haftasına doğru denizanası geçişinin tamamlanacağını söyledi.

10 metrekareye 1 denizanası düşüyor

Tral balığına yuva oluyorlar

Denizanasının şemsiyesinin içerisinde Kızıldeniz göçmeni tral balıklarının yavrularına rastladıklarını anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, araştırma amaçlı gerçekleştirdikleri dalışta o anları görüntülediklerini söyledi. Tral balıklarının denizanasının içerisini sığınak olarak kullandığını ifade eden Prof. Dr. Gökoğlu, bu tür balıkların denizanası ile yolculuk yapıp popülasyonunun farklı yerlere dağılmasına olanak sağladığından bahsetti.

“Faydasından çok zararı var”

Denizanalarının ekosisteme faydası ve zararını anlatan Prof. Dr. Gökoğlu,

diye konuştu.

“Denizanalarına temastan uzak durun”

Denize girenlere de uyarıda bulunan Prof. Dr. Gökoğlu,

İnsanlar denizanalarına yaklaşmasın. Vücuda temas ettiğinde yanma, kızarma, su toplama ve kaşıntı gibi etkiler yapıyor. Özellikle toksinine karşı alerjisi olanlara karşı daha büyük risk oluşturuyor.

dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x