Çinliler ultra ölümcül ve bulaşıcı bir virüs tasarladı!

Çinli bilim insanları, laboratuvarda bir mutant Ebola virüsü yaratarak aşırı derecede korkunç ve ölümcül bir deney gerçekleştirdi. Bu deneyde, mutant virüs bir grup hamstera bulaştırıldı ve ne yazık ki, bu hamsterlar ciddi semptomlar göstererek iki ila üç gün içinde hayatlarını kaybetti. İşte detaylar…

Çinli bilim insanları Ebola’yı aşan ölümcül bir virüs tasarladı

Bu deneyin, aslında Ebola’yı daha güvenli bir ortamda incelemek için yapılması planlanmıştı. Bilim insanları, bir hastalığın semptomlarını güvenli bir ortamda taklit edebilecek hayvan modelleri bulmak istiyorlar. Ancak bu kez, deneyin sonucunda ortaya çıkan virüs, oldukça ölümcül oldu. Hem de bir çeşit göz salgısı ve çoklu organ yetmezliği gibi oldukça kötü semptomlar gösterdi.

Hebei Tıp Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu mutant virüsü oluşturmak için bir protein eklediler ve virüsün insan vücudundaki hücrelere yayılmasını sağladılar. Enfekte olan hamsterlar, Ebola hastalarında görülen semptomlara benzer belirtiler gösterdi. En ilginç ve belki de ürkütücü semptomlardan biri, enfekte hamsterların gözlerinde oluşan salgılar oldu.

Bu salgılar, hamsterların görme yetisini etkileyerek göz kürelerinin yüzeyinde kabuklanmaya yol açtı. Bu çalışma, güvenli laboratuvar ortamında Ebola semptomlarını taklit edebilecek bir model bulmak amacıyla yapılmıştı. Bilim insanları, bu deneyin Ebola tedavisi ve araştırmaları için önemli bir adım olduğunu belirtti. Fakat, bu tür deneyler halk sağlığı açısından bazı riskler de taşıyor. Örneğin, laboratuvar sızıntısı.

Laboratuvar sızıntıları, genellikle korkutucu senaryoların kaynağı olarak görülüyor. Eğer bir virüs, laboratuvar ortamından sızar ve halka yayılırsa, bu büyük bir sağlık krizi yaratabilir. Bu tür deneylerin güvenli bir şekilde yapılması, bu riskleri en aza indirmek için oldukça önemli.

Umuyoruz ki Çinli bilim insanları dünyaya bir pandemi daha yaşatmaz. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x